Mastopeksja


Mastopeksja jest operacją podnoszenia piersi. Jest stosowana w leczeniu tzw. opadających piersi i jest metodą przywracania  im jędrności i atrakcyjnego wizualnie kształtu. Niektóre kobiety decydują się na powiększenie i podniesienie piersi jednocześnie. Zazwyczaj operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, w niektórych przypadkach (gdy usunięta ma być niewielka część skóry) przy znieczuleniu miejscowym.

Istnieje wiele metod które mogą być wykorzystane do przeprowadzenia mastopeksji ale wszystkie wymagają zrobienia nacięcia i odcięcia nadmiaru skóry. Następnie chirurg zmienia położenie brodawki, podnosi i zszywa pozostałą skórę, uzyskując w ten sposób efekt podniesienia i ujędrnienia piersi. Umiejscowienie szwów jak i sama technika podnoszenia  zależy od metody jakiej używa chirurg. Standardem są nacięcia w kształcie kotwicy, nacięcie wokół brodawki, proste nacięcie rozszerzające się w dół, zakrzywione nacięcie w dolnej części piersi.

mastopeksja2

Większość kobiet może powrócić do pracy po upływie około tygodnia o ile ich praca nie wymaga  intensywnego wysiłku. W ciągu 6 miesięcy od operacji należy unikać podnoszenia ciężkich rzeczy. Choć normalna aktywność może zostać wznowiona po kilku tygodniach, całkowite wyleczenie może potrwać kilka miesięcy.